Sitedeki Yeriniz : Ana Sayfa » CEVABI OLMAYAN SORULAR 1

CEVABI OLMAYAN SORULAR 1

Ardahan'la Gürcistan arasında neden acaba herhangi bir ticaret hacmi yoktur hiç düşündünüz mü? Neden her gün yüzlerce İran kamyonu memleketimizin içinde geçip  başka ülkelerle ticaret yapmaktalar hem bu ticaret öyle azımsanacak gibi de  değil milyarlarca dolar para  bu trafikte elde ediliyor.

Sadece İran değil komşu ilerimizde bu trafikte nemalanıyor, örneğin, Kars, Iğdır, Artvin,Erzurum gibi ilerimizde, Türk Gözü Sınır Kapısında geçip ticaretini ifşa etmekteler. Aslında buraya kadar her şey normal buna söylenecek bir sözümüz yok. Ancak neden Ardahan'ı mız bu pastanın en büyük payını hak ediyor iken, neden  bir kıymık bile kendisine düşmüyor. Asıl bu soruya cevap aramaktayız, bütün Ardahan kamuoyu yılardır bu sorunun cevabını arıyor. Gelen bütün Valilerin hepsine bu soru soruldu, ancak hiç  birisinde  de bu sorunun cevabı alınamadı. Bazı Valiler suçu halka atıp işin içinde çıkmayı yeğlediler, bazıları ise ,  örneğin Hasan özdemir şu cevabı vermişti bu soruya karşılık, ''Kardeşim bu memleketin rakımı yüksek burada hiçbir şey olmaz''demişti. ne alakası varsa, Kenan Evren Cumhurbaşkanı olarak Ardahan'a ilk geldiğinde imdat imdat diye yardım bekleyen halka şöyle seslenmişti, ''Buralarda 6 ay kış yaşanılıyor buralarda bir şey olmaz''demişti ve en yoğun göç o dönemlerde gerçekleşmişti, batıya doğru..Ardahan ayağı kaymış yere düşmüştü, her gelen elinde tutup kaldırmak yerine bir tekmede onlar vuruyordu.

İşte Ardahan'ı mızın makus kaderi böyle, şimdilerde ayağa kalkmaya çalışıyor, ilk kez iyi niyetli bir valimiz var ve biz ona şükran borçluyuz, gecesini gündüzüne katıp bir Ardahan sevdalısı gibi çalışıyor ve bu çalışmanın ürünü olan  meyveleri Ardahanlılar yakında toplayacaklar. Onlarda başta sınır ticareti olmak üzere pastada payına düşeni alacaklardır.

Devam edecek...

mehmet AVŞAR

DOĞU GÜNEŞİ GAZETESİ ARDAHAN'DA GÜNLÜK YAYIN YAPAN MÜSTAKİL VE SİYASİ BİR GAZETEDİR. İLETİŞİM; SAHİBİ VE GENEL YAYIN YÖNETMENİ MEMET AVŞAR; 05414757500