Sitedeki Yeriniz : Ana Sayfa » Haberler » ÜLKE TANITIMINDA TUTAP'IN BÜYÜK BAŞARISI KONUŞULUYOR

ÜLKE TANITIMINDA TUTAP'IN BÜYÜK BAŞARISI KONUŞULUYOR

 Fotoğraf

ÜLKEMİZİN TANITIMINDA ADETA BİR GİZLİ KAHRAMAN

Turizm ve Tanıtma Platformu Başkanı Fikret Yıldız, son yılarda Türkiye’yi dünyaya tanıtmak için yaptığı tv programları yurt içinde ve yurt dışında ilgiyle izlendi.

Çok sayıda turistin dikkatini Türkiye’ye çeken Yıldız, adeta bir gizli kahraman, Yıldız’ın çabaları ve çalışmaları sonucunda ülkemize  çok sayıda turistin geldiği ortaya çıktı.
TUTAP ailesi hızla büyüyor. 81 ilde temsilcilikler ardı ardına açılıyor. Ayrıca yurt dışında da büyümeye devam ederek oralardada temsilcilikler açıyor.

Başkan Fikret Yıldız yılardır TRT’de ‘Dünya Mirası Türkiye Programı ‘sunuyor. Yıldız sosyal medya üzerinde yaptığı açıklamada bundan böyle başka bir Ulusal televizyonda aynı programı yapacağını duyurdu:

Yıldız, ‘’Ülkemizin tanıtımını yaptığımız ve beş yıldır TRT Avaz ile TRT Haber de gerçekleştirdiğimiz Dünya Mirası Türkiye Programımız, yakın zamanda başka bir Ulusal TV de devam edecektir.

TUTAP ( Turizm ve Tanıtma Platformu ) 2019 yılında Ülke genelinde sürdüreceği tanıtma seferberliği ile Uluslararası alanda Türkiye'mizin marka değerini artırırken, kendi insanlarımızı da bu konuda donatacaktır. ‘’dedi.

Turizm ve Tanıtma Platformu (TUTAP) Genel Başkanı Fikret Yıldız, Türkiye'nin tanıtımında Dünya Miras Listesi'ne giren unsurların "lokomotif" olması gerektiğini vurgulayarak   sözlerini şöyle sürdürdü, Yıldız, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin uluslararası alanlarda yürütülecek çalışmalarında etkili ve geniş bir hedef kitleye ulaşması için yol haritalarının belirlendiğini aktararak "Bu çerçevede en çok ziyaret edilen ve yabancı turistlerin rağbet ettiği UNESCO Dünya Miras unsurlarımızı, tanıtım faaliyetlerimizde çok iyi değerlendirmeliyiz, bunun için tüm hazırlıklarımızı tamamladık." ifadelerini kullandı.
UNESCO Dünya Miras Listesi'nde Türkiye'den birçok unsurun bulunduğunu hatırlatan Yıldız, şöyle devam etti:
"Asıl, geçici ve somut olmayan kültürel miraslarımız Türkiye tanıtımının lokomotifi olacaktır. TUTAP olarak 10 yıllık süreçte hazırlamış olduğumuz bütün materyallerimizi Kültür ve Turizm Bakanlığımız ile paylaştık. Bundan sonra da elde edeceğimiz bütün tanıtma dokümanlarını Bakanlığımız ile iş birliği çerçevesinde teslim edeceğiz. İnsanların ortak kullanım alanları olarak UNESCO'da tescilli 18 asıl unsurumuz içerisinde birçok dini unsurumuz yer almakta ve her yıl milyonlarca turist bu merkezleri ziyaret etmektedir. UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne 2018'de alınan Göbeklitepe ile ilgili yoğun bir tanıtım çalışması başlattık. Bunun meyvelerini artık toplamaya başladık. Hedefimiz, insanlara bu önemli miraslarımızı etkili ve kaliteli materyallerle yurt dışı organizasyonlarında, dijital ortamda, ulusal, yerel ve sosyal medyada tanıtarak turist sayımızı ikiye katlamaktır."
- TUTAP temsilcilikleri oluşturuyor
Yıldız, bir yandan tanıtım yaparken bir yandan da vatandaşları bilinçlendirmek gerektiğinin altını çizdi.
"Bu çerçevede 81 ilimizde ve 50 ülkede temsilcilikler oluşturarak Dünya Mirası Türkiye Projemizi değerlendirmenin gayretleri içerisindeyiz." değerlendirmesini yapan Yıldız, ülke tanıtımını sadece devlet kurumlarından beklemenin doğru olmadığını dile getirdi. Yıldız, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının da tanıtımla ilgili sorumluluklarının büyük önem taşıdığını kaydetti.


Öte yanda Turizm işiyle uğraşan işletme sahipleri de, son yıllarda Başkan Fikret Yılmaz'ın çalışmaları sonucunda ülkemizde turizm alanında çok önemli gelişmelerin sağlandığını belirtiler. Bu konuda Yıldız'a özelikle genel başkanı olduğu TUTAP'a çok şey borçlu olduklarını söylediler.


07:51, 29.01.2019


Haber Yorumları

DOĞU GÜNEŞİ GAZETESİ ARDAHAN'DA GÜNLÜK YAYIN YAPAN MÜSTAKİL VE SİYASİ BİR GAZETEDİR. İLETİŞİM; SAHİBİ VE GENEL YAYIN YÖNETMENİ MEMET AVŞAR; 05414757500