Sitedeki Yeriniz : Ana Sayfa » Haberler » ÖĞÜT, ‘’HOÇVAN’IN İLÇE OLMASI İÇİN İKİ DEFA MECLİSE KANUN TEKLİFİ VERDİM’’

ÖĞÜT, ‘’HOÇVAN’IN İLÇE OLMASI İÇİN İKİ DEFA MECLİSE KANUN TEKLİFİ VERDİM’’

 Fotoğraf

ÖĞÜT, ‘’HOÇVAN’IN İLÇE OLMASI İÇİN İKİ DEFA MECLİSE KANUN TEKLİFİ VERDİM’’

Ardahan’ın fiili milletvekili konumundaki bir önceki dönem milletvekili Ensar Öğüt, 22 iki köyü bulunan Hoçvan’ın ilçe olabilmesi için tüm şartları taşıdığını, milletvekilliği döneminde TBMM ‘ne iki defa kanun teklifi verdiğini ve her ikisinde de ret edildiğini ifade etti.

Öğüt, yerel yönetimler yasasında da ciddi sıkıntılar olduğunu ifade ederek, özelikle köylerin şehirlere bağlanmasını eleştirdi. Köylerin özünü koruyarak tarım ve hayvancılığın gelişmesinde ana merkezler olduğunu unutulmaması gerektiğini belirti.

Ensar Öğüt, ‘’ 22 köyü ve devasa hayvancılık sanayisiyle Hoçvan Türkiye’deki çoğu ilçede kat ve kat büyük ve önem arz etmektedir. 10 bin nüfusuna dayanan Hoçvan bu haliyle Türkiye’de bir çok  ilçeden daha büyük bir nüfusa sahiptir. İl Merkezine olan uzaklığı, artan nüfus yoğunluğu, sağlık, ulaşım, eğitim ve haberleşme gibi alanlarla birlikte alt yapı ve üst yapı da olan eksiklikler nedeniyle bu hizmetleri yeterince alamamaktadır. Hoçvanın ilçe statüsüne  kavuşması ile vatandaşların sorunlarına daha hızlı bir şekilde çözüm getirilebilecek,
Osmanlı ve Rus hakimiyetleri dönemlerinde nahiye statüsünde olan Hoçvan’ın geçmişe dayalı bir bilgi birikimi var ve bu birikimi  canlı tuttuğu belediyecilik tecrübesiyle vatandaşlarımızın taleplerine hızlı ve etkin bir şekilde cevap verebilecektir. Hoçvan’ın hali hazırda Sosyal, Ekonomik ve Kültürel Gelişmişliğini de dikkate alarak; ilçe olması ile ekonomik refahın yükselmesi, istihdamın artması, kurulacak kamu kurum ve kuruluşları ile vatandaşlara daha hızlı ve etkin hizmetler sağlanması , bölgenin gelişiminin sağlanması gibi nedenlerle köy statüsünden çıkarılarak ilçe statüsüne yükseltilmesi hakkında Kanun Teklifinin, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin takdirine sunulması ihtiyacı doğmuştur” şeklinde açıklama yaptı.

KÖYLERDEKİ GÖÇÜ DURDURMAK LAZIM

Köylerde ki yaşam koşularının çağdaş dünyan ki koşulların çok çok altında olması ve verilen devlet teşviklerinden  köylülerin faydalanmaması beraberinde büyük şehirlere göçü tetiklediğini ifade eden öğüt, sözlerini şöyle sürdürdü, ‘’köylerdeki ahşap evler sökülüp, devlet destekli yeni binalar inşa edilmeli, üretime dayalı ekonomi modeli geliştirilmelidir. Yeniden insanların hayvancılık ve tarımla ülke ekonomisine katkı sağlamaları için hızlı bir şekilde bir eylem planı devreye sokulmalıdır. Geçmişin hatalarında ders çıkarılmalıdır. Özelikle  doksanlı yıllardan  beri doğu ve güneydoğuda terör nedeniyle köyler boşaltıldı, büyük şehirlere göç başladı o günden bu yana Türkiye sürekli dışarda tarımsal ve hayvansal gıdalar ithal ediyor çünkü üretim durmuş. Üretimin yapılmadığı bir yer gelişir mi? gelişmez. Bu yüzden bu kadim bölgeler tekrar üretimin ana merkezi haline getirilmelidir.

Ardahan kış memleketi köylere yeteri kadar kışın hizmet gitmiyor. İşte bu yüzden Ardahan ile Kars arasında sıkışmış Hoçvan devasa ekonomisi eğer ilçe olmasa eriyip gidecektir.

Sadece Hoçvan değil diğer leçelerden de hızlı bir göç var, Posof’ta, Çıldır’da, Damal’da ve Hanak’ta çocuk sayısı yüzlere geriledi, köylerde oturanlara kız vermiyorlar. Herkes kaçıp kurtulmanın peşinde. Ancak gitikleri yerde de perişan durumdalar.

HAVAALANI GELMELİ
İstanbul’dan Ardahan’a 22 Saatlik bir yol var ama Ardahan’da havaalanı yok. Edirne’den Ardahan’a diye bir söz var ama ülkenin bir başından diğere başına ulaşım uçakla değil hala karayolu ile yapılıyor. Tatbiki nüfus Marmara bölgesine sıkışacaktır. Ardahan 43 yıl Rus işgalinde kalmış, kurtuluş savaşı sırasında destanlar yazdırmıştır. Bu bağlamda Ardahan küçük olabilir ama cürmü büyüktür. Bu yüzden havaalanı Ardahan’a yapılmalıdır.

HAYVANCILIK BENİM İHTİSA ALANIM

Ben mecliste iken kendime bir ihtisas alanı seçtim. Bu da hayvancılık alanında oldu. Hollanda dünyaya yılda 100 milyar lira tarım ve hayvansal ürünler ihraç ediyor, yani bizim Konya ilimiz büyüklüğünde ve deniz seviyesinin altında bir yerden bahsediyorum. Hayvancılık o kadar gelişmiş ki çiftliklere gittiğimizde hayret ettim, kimseler yok her şey fen, her şey teknoloji ile yapılıyor, ineğin kulağında bir cips var yem saatinde cips alarm veriyor inek yeme gidiyor yada kendisi sağım ünitesinin önüne gidiyor otomatikman memelerine alet bağlanıyor ve inek kendi kendine sağılıyor, sonrada süt kesiliyor makine kapanıyor inek tekrar geldiği yere geri dönüyor. İşte gelişmiş ülkelerde tarım ve hayvancılık böyle yapılıyor.

Bizimde kalkınmamız için yerli sanayimiz olan hayvancığı geliştirmemiz lazım. Özelikle Ardahan, Kars, Erzurum, Iğdır ve Ağrı illeri hayvancılık bölgesi ilan edilip gerekli çalışmalar ivedilikli olarak yapılmalıdır. Diye düşünüyorum.’’ şeklinde konuştu.

CHP Ardahan eski Milletvekili Ensar Öğüt, 29 büyükşehir belediye başkanını külliyede ağırlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Tüm belediye başkanlarımıza aynı samimiyetle yaklaşıyoruz" sözünü değerlendirdi.
Öğüt, İstanbul'daki ofisinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 29 büyükşehir belediye başkanını külliyeye davet etmesinin önemine işaret ederek şöyle konuştu:

"TOPLUM, CUMHURBAŞKANIMIZIN DAVRANIŞINI TAKDİR EDECEKTİR"
İCHP Ardahan eski Milletvekili Ensar Öğüt, 29 büyükşehir belediye başkanını külliyede ağırlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Tüm belediye başkanlarımıza aynı samimiyetle yaklaşıyoruz" sözünü değerlendirdi.
Öğüt, İstanbul'daki ofisinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 29 büyükşehir belediye başkanını külliyeye davet etmesinin önemine işaret ederek şöyle konuştu:
"Sayın Cumhurbaşkanımızın parti ayırmadan, büyükşehir belediye başkanlarını külliyeye davet edip, 'Tüm belediye başkanlarımıza aynı samimiyetle yaklaşıyoruz' sözünü ve de onlarla dünyada ve ülkemizdeki gelişmeleri istişare etmesini çok önemli bir gelişme olarak görüyorum. Burada özelikle o illerdeki sorunların tartışılıp masaya yatırılmasını ben demokrasimiz açısından, normalleşme açısında önemli bir gelişme olarak görüyorum. Neden görüyorum, çünkü Türkiye'deki gerginliği yumuşatacak olan başta Cumhurbaşkanımız, iktidar partisi ve diğer siyasi partiler. Özelikle Cumhurbaşkanımızın her kesimi dinlemesi ve onlara katkı sağlaması tarihi bir gelişmedir. Her kesimin devletimizin desteğini arkalarında hissetmeleri çok önemli. Bu da toplumda büyük bir rahatlama ve kabul gördü. Toplum Cumhurbaşkanımızın bu davranışını takdir edecektir diye düşünüyorum.''
Belediye başkanlarının bölge sorunlarına karşı duyarlı olduklarını düşündüğünü ifade eden Öğüt, "Özelikle sorunları ve çözümlerini doğru ve gerçekçi bir şekilde Cumhurbaşkanımıza ilettiler. Bu konuda da bundan sonraki süreçte de olumlu gelişmelerinin yaşanacağına inanıyorum.'' dedi.
Haber; MEMET AVŞAR


08:48, 13.09.2019

Haber Fotoğrafları


Haber Yorumları

DOĞU GÜNEŞİ GAZETESİ ARDAHAN'DA GÜNLÜK YAYIN YAPAN MÜSTAKİL VE SİYASİ BİR GAZETEDİR. İLETİŞİM; SAHİBİ VE GENEL YAYIN YÖNETMENİ MEMET AVŞAR; 05414757500