Sitedeki Yeriniz : Ana Sayfa » Haberler » ATSO ADAYI KÖSELİÖREN’İN SEÇİM MANİFESTOSU

ATSO ADAYI KÖSELİÖREN’İN SEÇİM MANİFESTOSU

 Fotoğraf

ATSO ADAYI KÖSELİÖREN’İN SEÇİM MANİFESTOSU

Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Adayı Sevim Köseliören ve Yönetimi  Kuzey YILDIZI otelinde akşam yemeğinde bir araya geldi. Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası’nın seçimleri için Yönetim Kurulu Başkanlığı’na aday olan ve Ardahan’da her sektörde faaliyet gösteren esnaf ve tacirlerin  desteğini alarak 'Güzel Bir Gelecek için Hepimizin  Odası Hareketi' adı altında yoluna devam ediyor.

Ardahan Ticaret ve Sanayi  Odası’nın Yönetim Kurulu Başkanlığı seçimlerine aday olan Sevim Köseliören’ın konuşması ve toplantıda açıkladığı seçim manifestosu:

'Güzel Bir Gelecek için Hepimizin  Odası’

‘’Değerli yol arkadaşlarım, hepiniz hoş geldiniz. Bugün burada Nisan 2018’de yapılacak olan Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası’nın Yönetim Kurulu Başkanlığı seçimlerine aday olan şahsım ve benimle birlikte bu harekette yer alan değerli arkadaşlarımın seçim manifestosunu sizlerle paylaşmak için toplanmış bulunuyoruz.

Arkadaşlar, ticaret zor zan natır. Hele ticaret odası gibi mühim bir odanın yönetimine talip olmak, çok daha önemli sorumluluklar yüklenmektedir. Donanım ve vizyondan yoksun mevcut yönetimin Ardahan kamuoyu  nezdinde nasıl tökez diğine her geçen gün biraz daha şahit olmaktayız. Üniversitemiz var, gümrük kapımız var, tren yollarımız var ancak biz değil bu pastada komşu iller faydalanmaktadır. Biz yönetime geldiğimizde Ardahan üniversitesi ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarının mal ve hizmet alımlarını yerli iştirakçilerden yana kullanmaları için tüm yasal ve hukuki haklarımızı kullanacağız. Üniversite - sanayi iş birliği olmayan tek iliz. Bilim olmadan sanayi gelişme olmaz. Üniversitemizin akademisyenlerinin bilgi ve birikimleri Ardahanlı iş adamlarımıza rehber olmalı. Öte yanda üniversite mevcut haliyle Ardahan’ımıza bir katkısı var mı? Diye sorarsanız kimsede olumlu bir cevap alamasınız.

ARDAHAN’A TREN İSTASYONU KURULMASI İÇİN ÇALIŞACAĞIZ

Tren Karsa kadar geliyor. Ardahan’a gelemez mi? arada 80 km. var, bu devlete de yük olmaz. Ancak içi boş toplantılarla gündemi süsleyen mevcut başkan Çetin Demirci, bunu akıl edemiyor. Gerekli girişimlerde bulunamıyor. Zira hizmet etmek gibi şiarı yoktur. Tüccarın malı bu vagonlarla Ardahan’a getireceğiz. Maliyet yüzde bire inecek. Kalkınma böyle olur.

ÇILDIR GÖLÜ PROJESİ

Çıldır ilçemizin konumu dünyada benzeri yoktur. Bir yanda inci bir gerdanlık gibi duran Çıldır Gölü, bir yanda Aktaş sınır kapısı, ancak turist gelmiyor. Gelen turistler e yeterince ilgi alaka gösterilmiyor.
Ardahanlı bir girişimcinin  işletmeciliğini yeni devraldığı tesis gelecek açısında Ardahan’a beyaz bir dokunuştur. Bu tür örnek tesislerin çoğalması durumunda  Ardahan neden doğunu Antalya’sı olmasın.

“ARDAHAN’NIN İKİ KAPISI DERT KAPISI DEĞİL, TİCARET KAPISI OLACAK''

Güzel Bir Gelecek için Hepimizin  Odası Hareketi;  Ardahan’da ticaretin yeni bin yılın değişen paradigmalarında kendi birikimlerinden güç alarak potansiyel kaynaklarını harekete geçirmek,  ülkemiz ve dünya  ticaretinde hakkı olan payı almasını sağlamak ve itibarını daha yukarıya çıkarmak üzere yola çıkmış yüzlerce ticaret erbabının başlattığı, her geçen gün daha da gelişip güçlenen bir hareket olacaktır.
Mevcut oda yönetimine muhalefet amacıyla başlatılmış bir hareket değildir. Dünyada  ticaretinde  büyük şirketlerin işbirliği yaptığı bir dönemde, Ardahan’da açılan Ulasal büyük AVM’lerin arasında anlamsız bir rekabet ortamı oluşturmak amacımız da yoktur. Esnafımızı bu girdapta kurtarmak iş birliği güç birliği seferberliğini başlatacağız. Küçük işletmeleri birleştirerek  şirketleşmenin önünü açacağız.

Gümrük istasyonun Ardahan’a kurulması için tüm eforumuzu harcayacağız.

ZOR DURUMDAKİ ÜYEYE YARDIM EDİLECEK

çeşitli nedenlerden ötürü iflasın eşiğine gelmiş üyelerimize el atılacak ve yere düşmeden ellinde tutulacak. Ancak keyfi nedenlerden ötürü yani kötü işler peşinde koşan hiçbir üyeye hiçbir şekilde müsamaha  gösterilmeyecek

ATSO BELİRLİ GURUPLARIN DEĞİL HERKESİN OLACAK

Ardahan  Ticaret Odası, belirli grupların ve bir statüko oluşturan ailelerin değil hepimizin odası olmalıdır. Zira sektörün mevcut sorunlarıyla boğuşurken, gelişen dünyada oluşacak ve belki bir daha oluşması mümkün olmayan fırsatları kaçıracağız. Bu dönemde bütün iş adamlarımızın bilgi, beceri, tecrübe ve ilişkiler ağına ihtiyacımız var. 
Bütün dengelerin yeniden kurulduğu bir dünyada, Ardahan halkı  olarak hepimizin kazanacağı adil bir yol bulamazsak, hiçbirimizin kazanma şansının olmadığı açıktır.
Güzel Bir Gelecek için Hepimizin  Odası seçim  sloganıyla  yeni bir bakış açısı inşa etmek için yola çıktık.

SÜREKLİ DEĞİŞEN DÜNYADA  ARDAHAN YERİNİ ALACAKTIR

Dünya yeni bin yıla kanlı ve dramatik olaylar, adı konulmamış küresel savaşlar ve ülkelerin sınırlarına tesir edebilecek değişimlerle girdi. Bununla beraber bir yandan endüstri 4.0, sanal para, Mars’a seyahat, Ay’da koloni, insansız gemiler tartışılırken; diğer yandan finans sitemine olan 216 trilyon dolar borcu, muhtemelen yıllık (yaklaşık) 7 trilyon dolara yaklaşan faiz yüküyle beli kırılma noktasına gelen bir dünya ekonomisi ile karşı karşıyayız.

Hepimiz çok iyi biliyoruz ki, bütün bu gelişmelerin arkasında,dünya kaynaklarının ve zenginliğinin paylaşılması, daha doğrusu paylaşılamaması yatmaktadır.Belirli bir dönem daha bu olumsuzlukların süreceğini görmek çok da zor değildir. Fakat şunu da öngörmemizde fayda vardır: Bu çatışmalar bittiğinde, bölgemiz baskılanan ekonomik büyümesini çok kısa zamanda kapatacak, Türkiye belki de iki haneli büyüme rakamlarına yaklaşacaktır. Bu büyümede Ardahan’ımızın da payını alması için çalışacağız


ARDAHAN TÜRKİYE’NİN SONU DEĞİL,  İKİ GÜMRÜK KAPISIYLA TÜRKİYE’NİN MERKEZİ OLACAK

Ülkemizin bulunduğu coğrafya dünya ticaret yollarının kesiştiği noktadadır. Özellikle “Bakü- Tiflis- Kars Demir İpek Yolu” projesiyle Pekin’den Londra’ya dünya ticareti yeniden şekillenecektir. Bu gelişmeler neticesinde hiç kuşkusuz Ardahan merkez olacaktır. İki sınır kapısında hali hazırdaki ticaret odası başkanın basiretsizliği yüzünde sıfır ticaret yapılırken, biz yönetimi aldığımız gün, bu konu üzerinde ive dikli olarak gideceğiz.  75 plakalı tırların gümrük kapılarını işgal edeceği günler hiçte uzak olmayacaktır.
Üçüncü havalimanı, Kanal İstanbul, yapılan yeni limanlar, Asya’yı Avrupa’ya bağlayan dört köprü ve üç tüp geçitle Türkiye, her alanda bir bağlantı merkezi olurken, Ardahan bütün bu gelişmelerin uzağında değil, yakınında olacaktır.
Ardahan, günümüzde yeniden şekillenen İpekyolu’nun merkezi olma durumundadır.

İLK İNSANDAN GÜNÜMÜZE KADAR VAR OLAN TEK SEKTÖR: “HAYVANCILIK”

Ardahan’ın yerli sanayisi hayvancılıktır. Bu gün her sektörde krizler yaşanılıyor, krizlerden tek etkilenmeyen sektör hayvancılıktır. Bu yüzden coğrafya olarak avantajlı konumda iken nasıl olup ta bu güne kadar bu önemli olgu göz ardı edilerek,  bilgisiz ve yeteneksiz ticaret odası başkanı yüzünde Ardahan’daki bu hazine bir türlü keşif  edilememiştir.

Hayvancılığı çeşitli iş kolları var. Küçük baş dan, büyük baş hayvancılığa oradan kanatlılara ve Kafkas arı ırkının gen merkezi Ardahan’dır.
Bu iş kolları birbirini tetikleyen ve besleyen bir tabiata sahiptir. Ardahan hayvancılık sanayisi geliştikçe yan sanayide etkisi hissedilmektedir.Bu zincirleme gelişimin, ekmeğini dağlarda, ovalarda ve kırlarda  kazananlar kadar ülke ekonomisine de büyük katkısı olduğu reddedilemez.
Önümüzdeki dönemde Ardahan tarım ve hayvancılıkta, Türkiye’nin büyümesine katkı sağlayan ana taşıyıcılardan biri olmak zorundadır. Biz ardahanı et deposu yapacağız. Kaşar peynirini coğrafik işaretinin yalnızca Kars’a ait olmadığını yapacağımız çalışmalarla ortaya koyacağız.

Bütün olumlu veya olumsuz göstergeler, bizlerin mutlaka tedbir almamız gerektiğine işaret etmektedir. Ardahan Ticaret ve sanayi  Odası, bu gelişmelerde gerek ülkemizde  gerek Ardahan’da gelişim vizyonuna katkı sunmak,gerekse de ülkemizin genişleyen etki alanlarında ticari hacim üreterek var olmak zorundadır.
Bu nedenle, Ardahan’ın kalkınması ile  ilgili  tüm sektörlerde devlet destekleri daha rasyonel bir zemine oturmalı; teşvik talepleri kişi ve iş kollarını değil, bir bütün olarak insanlarımızın refahını ve gelişimini merkeze alan politikalar güdeceğiz.

“Birlik Sağlayan” Ardahan Ticaret Odası
İnancımız odur ki; Ardahan  Ticaret ve Sanayi Odası artık elini taşın altına koymalı, Ardahan’ın  sorunlarına çözüm noktasında yerini almalı, ancak bu mevcut başkanla olmayacağını da bildiğimizde  bunu bizler yönetime geldiğimizde  yapacağız.

Bu görev için gerekli kaynak fazlasıyla mevcuttur. Kastettiğimiz kaynak sadece Oda bütçesi veya üye aidatları  değildir. Asli kaynağımız; Ahiliğin bin yıllık birikimi, binlerce esnafın tecrübesi, üyelerimizin dünyada kurduğu ticari ilişkiler ağıdır. Bizim üyelerimizin dünyada ulaşamayacağı kaynak, bilgi veya teknoloji yoktur. Üyelerimizin sorunlarını ticaretten  uzak olanlar değil,  işçi çalıştıran bizzat sahada işçileriyle birlikte omuz omuza çalışan iş verenler yani üreten, alın teri döken “ticaret erbabı ”kişiler çözecektir. Seçimi kazandığımızda hepinizin aklına, cesaretine, tecrübesine, ilişkiler ağına ihtiyacımız olacaktır.’’

SEVİM KÖSELİÖREN
ATSO ADAYI 


01:31, 17.02.2018

Haber Fotoğrafları


Haber Yorumları

DOĞU GÜNEŞİ GAZETESİ ARDAHAN'DA GÜNLÜK YAYIN YAPAN MÜSTAKİL VE SİYASİ BİR GAZETEDİR. İLETİŞİM; SAHİBİ VE GENEL YAYIN YÖNETMENİ MEMET AVŞAR; 05414757500